Szybka odpowiedź to: wymiana dysku HDD na SSD
Główne zalety to szybsze uruchamianie komputera i programów nawet o kilkadziesiąt procent, natomiast wadą może być gorszy stosunek ceny do pojemności dysku. Aktualnie cena dysku SSD o pojemności 120 GB to około 200 zł.
Szybki procesor, dobra karta graficzna oraz duża ilość pamięci operacyjnej (RAM) nie zawsze mogą nam zapewnić nam oczekiwaną szybkość komputera. Jeżeli procesor i pamięć mogą przetwarzać mnóstwo megabajtów na sekundę, a nasz dysk twardy zwykle ogranicza tę prędkość do około 80–100 MB/s to praca niestety nie będzie taka jakiej byśmy oczekiwali.
Bardzo ważnym elementem wpływającą na słabość dysków HDD jest długi czas dostępu do danych. Najłatwiej poznać to w trakcie otwierania folderu z dużą liczbą podfolderów: dane pojawiają się nie natychmiast, ale z pewnym opóźnieniem. To samo dzieje się podczas otwierania okna Mój komputer czy okazjonalnego odświeżania pulpitu.
Nośniki SSD są wolne od tej wady. Ich konstrukcja sprawia, że opóźnienia nie przekraczają ułamków sekundy. Odświeżanie nawet bardzo długiej listy plików trwa na tyle krótko, że często w ogóle tego nie widać.
Podobnie jest z kopiowaniem dużych ilości danych. Dyski SSD odczytują dane z prędkością nawet około 500 MB/s, a zapisują z prędkością około 300 MB/s (a nawet szybciej – wszystko zależy od modelu), około sześciu razy szybciej niż przeciętny HDD zainstalowany w laptopie. Jeśli więc kopiowane są jakieś duże pliki (np. film DVD), taka operacja przeprowadzona z użyciem SSD zamiast na przykład 5 minut potrwa niecałą minutę.
Najbardziej wymownym testem obrazującym przewagę SSD nad HDD jest film, który pokazuje szybkość uruchamiania się systemu Windows. Nowe laptopy potrafią to zrobić w mniej niż 5 s i nie byłoby to możliwe bez użycia szybkich nośników SSD.
–